utorak, 10. lipnja 2014.

Papa Franjo: Vjernost, postojanost i plodnost, obilježja su Kristove ljubavi prema Crkvi



Vjernost, postojanost i plodnost, tri su obilježja Kristove ljubavi prema Crkvi, a ujedno su i obilježja pravoga kršćanskoga braka – istaknuo je Papa u propovijedi na prijepodnevnoj Misi u kapeli Doma Sveta Marta.
Neuobičajen prizor u kapeli, petnaest bračnih parova, koji su prije 25, 50 i 60 godina pred oltarom započeli zajednički život, našlo se pred Papom i oltarom da Bogu zahvale na ostvarenom cilju. Papa je u prigodnoj propovijedi govorio o tri stupa na koje se, prema vjerskom viđenju, oslanja bračna ljubav: vjernost, postojanost i plodnost. A bračnoj su ljubavi tri Kristove ljubavi uzor: ljubav prema Ocu, ljubav prema Majci i ljubav prema Crkvi – ustvrdio je Papa dodajući:
Velika je Kristova ljubav prema Crkvi. Krist je Crkvu zaručio. Crkva je njegova zaručnica: lijepa, sveta i grješna; On je ljubi, a njegova se ljubav odlikuje vjernošću, postojanošću i plodnošću. Sveti Pavao u jednoj poslanici veli: 'Ako priznaš Isusa [pred ljudima] i Isus će tebe priznati pred svojim Ocem. Ako zaniječeš Krista, i on će tebe zanijekati; a ako mu nisi vjeran, Krist vjeran ostaje, jer ne može sebe zanijekati'. A Isusova ljubav u Crkvi je vjerna. Ta vjernost poput svjetlosti obasjava brak. Vjernost ljubavi. Uvijek je vjerna i neumorna u svojoj postojanosti – ustvrdio je Papa.
Bračna ljubav treba biti postojana, ustrajna, jer inače ne može ići naprijed. Postojanost u ljubavi, u teškim i lijepim trenutcima; u obitelji, s djecom i u gospodarskim teškoćama. Ljubav odolijeva, ide naprijed, nastojeći riješiti probleme i spasiti obitelj. Muž i žena se postojano svako jutro ustaju i vode obitelj naprijed – kazao je Papa, osvrnuvši se zatim na treće obilježje bračne ljubavi – na plodnost.
Isusova ljubav Crkvu oplođuje novom djecom, novim krštenjima, a bračna plodnost Crkvu jača. Ta plodnost može biti na velikoj kušnji u braku, kada nema djece ili su bolesna. Neki bračni parovi u takvim kušnjama gledaju prema Isusu i crpe snagu iz plodnosti koju Isus daje Crkvi. Dok na drugoj strani ima stvari koje se Isusu ne sviđaju, odnosno namjerno-sterilni brakovi – kazao je papa Franjo.
Ti brakovi ne žele djecu; žele neplodnost. Ova nas je kultura blagostanja uvjerila da je bolje bez djece! Tako možeš ići po svijetu, na bezbrižne godišnje odmore; možeš imati vilu u planini i bezbrižno provoditi dane… Možda je bolje imati psića, dvije mačke i njima posvetiti svoju ljubav? Zar ne? I sami ste to vidjeli…
Na kraju, takav brak u starosti doživljava gorčinu samoće. Nije plodan, jer ne čini ono što Isus čini sa svojom Crkvom: tj. da je oplođuje – zaključio je Sveti Otac.

Kultura blagostanja prepreka je na putu prema Kristu

Da možemo slijediti Isusa moramo se odreći kulture blagostanja i čara privremenoga – istaknuo je papa Franjo u propovijedi na jutrošnjoj svetoj misi susalvljenoj s kardinalom Philippom Barbarinom, nadbiskupom Liona, na kojoj je sudjelovala skupina Papinskoga vijeća za zdravstvene djelatnike na čelu s nadbiskupom Zygmuntom Zimowskim, te skupina suradnika ekonomske službe Vatikanske uprave na čelu sa Sabatinom Napolitanom.
Isus zahtijeva od bogatog mladića da sva svoja dobra podijeli siromašnima i da ga slijedi, a mladić žalostan odlazi. Komentirajući misno evanđelje, Papa je istaknuo da su materijalna dobra prepreka na ne baš lakom putu prema kraljevstvu Božjem. Uostalom, upozorio je Papa, svatko od nas ima svoja bogatstva, svatko. Uvijek postoji neko dobro koje priječi približavanje Isusu, a tu zapreku na putu prema Isusu valja otkriti. Moramo svi ispitivati savjest o vlastitim dobrima koja nam na životnom putu priječe da se približimo Isusu. Papa je ih naveo dva, prije svega kultura blagostanja, koja nas umrtvljuje, čini lijenima i sebičnima, ona je poput narkoze – ustvrdio je objašnjavajući:
Ne, ne više od jednoga djeteta, jer ne možemo ići na godišnje odmore, ne možemo putovati, ne možemo kupiti kuću. Dobro je slijediti Gospodina, ali samo donekle. Eto to čini blagostanje. Svi dobro znamo što je blagostanje, ali ono nas obara, lišava nas hrabrosti, odlučne odvažnosti da se približimo Isusu. To je prva blagodat naše današnje kulture, kulture blagostanja – objasnio je Sveti Otac a potom objasnio drugu blagodat današnje kulture, a to je draž privremenoga, prepreka na putu približavanju Isusu– istaknuo je Papa.
Zaljubljeni smo u privremeno. Ne sviđaju nam se trajne ponude Isusove, a privremeno nam se viđa jer se bojimo Božjega vremena koje je konačno. On je Gospodar vremena, mi smo gospodari djelomičnog vremena. Zašto? Jer kad smo mi gospodari djelomičnog vremena razmišljamo: slijediti ću Gospodina do tada i tada, a potom ću vidjeti... – objasnio je Papa nastavljajući:
Čuo sam jednom govoriti kako netko želi biti svećenik, ali samo deset godina i ništa više. Koliko se parova oženi u srcu misleći: dok traje ljubav i potom ćemo vidjeti... Draž privremenoga, i to je naše bogatstvo. Moramo biti gospodari vremena, ali vrijeme svodimo na trenutačnost. Te nam dvije blagodati u ovom trenutku priječe ići naprijed. Razmišljam o mnogima, muškarcima i ženama, koji su napustili vlastitu zemlju da cijeli život budu misionari: to je konačna odluka! – ustvrdio je Papa dodajući:
Poznajem također mnogo muškaraca i žena koji su napustili vlastitu kuću da cijeli život budu u braku; to znači izbliza slijediti Gospodina. To je konačna odluka. Privremena odluka nije nasljedovanje Gospodina, to je naš teritorij. Pred Isusovim pozivom i pred ove dvije kulturalne blagodati pomislimo na učenike: bili su zbunjeni – ustvrdio je Sveti Otac.
I mi možemo biti zbunjeni Isusovim govorom. Kad je Isus nešto objašnjavao još su se više čudili. Molimo Gospodina da nam udijeli snage ići naprijed, odbacujući kulturu blagostanja, s čvrstom nadom prema kraju puta gdje nas On čeka, a ne s malom prolaznom nadom koja više ne služi. Neka bude tako – potaknuo je papa Franjo.